Doprava zdarma od 1500 Kč
Vše skladem
Výměna zdarma
30 dní na vrácení

Technologie a materiály

Technologie a materiály

V naší široké nabídce se nachází mnoho produktů s různými technologiemi a občas může být velmi jednoduché se v nich ztratit. Pojďme se tedy podívat na takový malý stručný přehled dostupných technologií v našem zboží.

V popisku našich produktů často naleznete zmínky o funkčních technologiích. Jedná se téměř výhradně o sportovní produkty. Tyto technologie by měly napomáhat tomu, abyste se při sportu cítili co nejlépe. Mají vám ho usnadnit, zpříjemnit, posunout vás dál. Jejich vývoj je často zdlouhavým procesem, který zahrnuje zkoušení různých variant a také pečlivé testování, zda technologie opravdu dělá to, co dělat má. Produkty s technologiemi jsou totiž obvykle dražší, než obyčejné boty a oblečení. Ale věřte, že se vyplatí. 

Stop nepříjemnému pocení

Co tento druh technologií dělá, to je jasné. Na jakém principu ale funguje? Odvod potu nejčastěji zajišťuje úplně spodní vrstva oblečení. Aby to fungovalo správně, musí přiléhat na kůži. Pot odvádí tak, že ho nasává do sebe. Jakmile se pot dostane na povrch oděvu, jednoduše se odpaří pryč. 

Adidas a jeho komplexní systém Clima365 zajistí za každých podmínek dokonalé tepelné podmínky

Od těla na povrch a odsud pak odpaření pryč – na tomto principu funguje Climalite, Dri-Fit a další technologie pro odvod potu.

U různých výrobců se technologie pro odvod potu jmenují jinak. Nike má svůj Dri-Fit, adidas používá označení Climalite, u Pumy zase najdeme DryCell. Názvů je plno, ale všechny fungují na stejném principu. 

Horko už nemá žádnou šanci

Je normální, že se při sportu zapotíte, zahřejete. Tělo by při cvičení rozhodně nemělo být chladné. Nesmí se ale ani přehřívat. Proto výrobci vyvinuli i technologie, které umožní ochlazení přehřátého těla. Musíme však rozlišit mezi aktivním a pasivním chlazením. 

Technologie Climacool je založena na metodě pasivního chlazení.

Častější metodou je chlazení pasivní. Třeba u adidasu se této technologii říká Climacool a je založena na materiálu z trojrozměrné tkaniny. V nejvíce zahřívaných oblastech jsou navíc síťovinové panely, které umožní lepší průchod vzduchu. Často bývá tato technologie kombinována ještě se schopností odvádět pot. 

My ale známe i chlazení aktivní. Adidas značí tuto technologii jako Climachill a kromě toho, že umí úplně vše, co umí Climacool, jsou tyto produkty vybavené malými hliníkovými tečkami, které vás okamžitě chladí.

Vidíte ty malé stříbrné tečky? Tak přesně ty u Climachill zajišťují chlazení

Když spadne teploměr pod nulu

Pravým opakem jsou potom technologie, které se starají o to, aby vám nebyla zima. Ty najdete nejen u zimních bund, ale třeba také u specializovaného oblečení pro běhání v zimě. Speciální izolovaná membrána vás ale úplně neutěsní – umožňuje totiž odpařování potu od těla. A nejde jen o Climawarm od adidasu, podobnou technologii nabízí i Nike (Therma-Fit), Puma (WarmCELL) či UnderArmour (ColdGear)

Počasí už nehraje žádnou roli…

…tedy snad jen při výběru vhodného oblečení pro daný den. Poručit větru a dešti ještě výrobci stále neumí. S pomocí svých technologií ale dokážou zařídit, že si nebudete muset dělat z nepřízně počasí těžkou hlavu. Typicky se jedná o ty úplně nejvyšší vrstvy oblečení a jedná se o častou oblíbenou vlastnost outdoorových produktů. 

Adidas nabízí technologii Climaproof, která funguje na principu polopropustné membrány. Nike to zase pro změnu nazývá Storm-Fit a Puma podle svého typického schématu jako StormCELL. 

Technologie Storm od Under Armour zajistí plnou nepromokavost

Technologie Storm od Under Armour zajistí plnou nepromokavost Skutečnou lahůdkou jsou pak produkty značky Under Armour označené technologií Storm. Jedná se o běžné sportovní tepláky a mikiny, které ale mají úpravu pro nepropouštění vody. Ta zůstane jen na povrchu. 

Gore-Tex – nepřekonatelná outdoorové legenda

Tato poloprodyšná nepromokavá membrána je samostatnou kapitolou v našem přehledu. Jedná se o to nejlepší na poli outdoorového vybavení. Membrána je stavěna tak, že mezery mezi jednotlivými póry jsou tak malé, že skrz ně neprojde kapka vody. Pot se ale dostane ven při odpařování, protože molekula potu je menší než molekula vody. Technologie se používá jak u oblečení, tak u obuvi. 

Jednoduché schéma ukazuje, jak funguje Gore-Tex v praxi

Co na tělo už víme. Ale co nohy?

Boty jsou pak samostatnou kategorií. Správná sportovní obuv je totiž základem nejen pro váš výkon, ale i pro zdraví. Výrobci tedy dbají nejenom na vaše pohodlí, ale i ochranu vašich nohou a celého pohybového aparátu. 

Nejdokonalejší tlumení současnosti poskytuje technologie Boost od adidasu

Tlumení nárazů – zákon akce a reakce

Zde je opravdu nepřeberné množství možností. Výrobci často používají i několik různých technologií podle předpokládaného určení použití. Tím nejlepším, co můžete aktuálně na trhu sehnat, jsou boty s tlumící technologií Boost od německého výrobce adidas. Tento systém zahrnuje i návratnost pohlcené energie. Oblíbeným řešením je také AirMax od americké společnosti Nike. Ta využívá bublinu se stlačeným vzduchem v oblasti paty. 

Výrazná vzduchová bublina v patě je s námi už od konce 80. let a poskytuje skvělou úroveň tlumení.

Ochranné funkce – nohu už si nezvrtnete

Boty bývají často vybaveny různými stabilizačními prvky, které v maximální možné míře působí jako prevence zranění. Zmínit můžeme například technologii Torsion od adidasu, která stabilizuje střední část nohy a zabrání nepřirozenému prohnutí. Patří sem i nejrůznější vyztužení svršku v kritických místech – u modelu UltraBOOST od stejného výrobce je to v oblasti achillovky. 

Lehký pletený svršek dokonale přiléhá na vaší nohu.

Odlehčení – až na hranici možností

S nutností vyztužení úzce souvisí jiná věc, a to je pokus o co největší odlehčení obuvi. Bota musí správně fungovat, ale zároveň by neměla být příliš těžká. Trendem dnešní doby je co největší minimalizace hmotnosti. Absolutním vrcholem jsou pak materiály Primeknit či Flyknit od adidasu, respektive Nike. Ty jsou vyrobené z lehkého pleteného materiálu, který dokonale obepíná nohu. O botě pak při nošení téměř nevíte. 

Výstupky technologie Traxion zajistí maximální grip na jakémkoliv povrchu

Úpravy podrážky – vše, co potřebujete, je přilnavost

Podrážka je jediným styčným bodem mezi botou a povrchem, po kterém se pohybujete. Podle druhu pohybu pak bývá speciálně uzpůsobena. Kromě celkem jasných úprav u kopaček rozlišujeme například outdoorové boty – ty jsou většinou opatřené výstupky, které i při zarytí do měkkého terénu umožní záběr bez podkluzování. 

Konkrétní vlastnosti daných produktů jsou vždy zmíněné v popisku zboží. Pokud byste si ale přesto nebyli něčím jistí, můžete nám napsat nebo zavolat. Technologie u sportovního oblečení dobře známe a rádi vám poradíme. 

Sledujte náš instagram

Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...